След три настойчиви препоръки на омбудсмана Диана Ковачева до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), гражданите на Перник най-сетне ще бъдат компенсирани заради честите аварийни прекъсвания на топлоснабдяването и влошеното качество на топлоснабдителните услуги. Авариите оставиха хората без парно и топла вода в редица райони на града през
виж повече > „От адресираните до мен жалби се налага изводът, че много от тези групи не очакват държавата да ги подпомогне с мерки, подобни на Постановление № 55 от 30 март 2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели, с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. Те очакват да се предостави възможност за отсрочване или разсрочване на задълженията им към държавата, да имат възможност за отпускане на преференциални кредити или други мерки, съобразени с естеството им на дейност или необходимостта им от подкрепа“, подчертава още общественият защитник.
Препоръката до МИ тук
Междувременно вчера омбудсманът Диана Ковачева изпрати още една препоръка - до социалното министерство, в която настоя потребителите на социални услуги да не заплащат такси в ситуация на извънредно положение. Причината е, че хората с увреждания се ползват само с дистанционна подкрепа, т.е. заниманията им в дневните центрове и центровете за социална рехабилитация и интеграция реално са неприсъствени.
„Важно е да се отбележи, че несъбирането на таксите в периода на извънредното положение, няма да накърни правата и интересите на персонала в услугите и те ще продължат да получават своите трудови възнаграждения, поради това, че таксите се използват само за заплащане на разходи, направени за самия потребител - като разходи за хигиенни материали, за консумативи и за храна, които те очевидно сега не получават. В случая събирането на такси поставя в риск доставчиците на услугите, единствено от гледна точка на факта, че с дадените формални указания те са принуждавани да извършват действия, които са незаконосъобразни и които биха довели до сериозни последици при последващите проверки от контролните органи. Не на последно място, е възможно самите потребители да си потърсят правата по съдебен ред за събраните им такси“, аргументира тезата си омбудсманът.
В резултат още вчера стана ясно, че МТСП ще подготви правителствено постановление за отпадането на такси за социални услуги за хора с увреждания докато трае извънредното положение.
Препоръката до МТСП тук