17 ноември 2023 г.
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до здравния министър проф. д-р Христо Хинков, в която настоява да се осигурят целеви средства за изграждането на нова сградна инсталация в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ЕАД, както и допълнителни средства за ремонта на Клиниката по детска клинична онкология и хематология (КДКОХ).
„Вярвам, че Вие като министър на здравеопазването ще поемете инициативата за подобряване на условията за децата с тежки заболявания, които се лекуват в КДКОХ, което на практика ще бъде доказателство за отговорността и грижата на държавата към децата пациенти“, написа проф. Ковачева.
Поводът за тази препоръка са жалбите, които периодично постъпват в институцията на омбудсмана от родители, лекари и граждански организации, които сигнализират за системна липса на топла вода в детската клиника по онкохематология в ИСУЛ и настояват за подобряване на условията в санитарните помещения.
„Ще посоча само думите на един баща, чието дете е на провеждащо лечение в клиниката, който пише: „Условията не са човешки, през лятото има комари, няма баня и тоалетна, храната не е качествена, няма санитар след 17 часа...“. С оглед на оплакванията се обърнах към директора на Столичната регионална здравна инспекция с препоръка за извършване на обстойна проверка по изложеното от гражданина и при констатиране на пропуски и нарушения - за предприемане на съответни мерки за гарантиране на правата на децата и техните интереси, регламентирани в редица международни документи, по които България е страна. Въпреки, че формално не се установиха нарушения на стандартите за медицински грижи и на условията, жалби продължиха да постъпват“, подчертава омбудсманът.
Диана Ковачева допълва и че в началото на месец ноември отново е сезирана от майка на дете, която от свое име и от името на останалите родители на деца, лекувани в тази болнична структура, е поставила проблема за липсата на топла вода в КДХОХ. Посочва, че заради възрастта, спецификата на заболяванията и провежданото лечение, децата и техните родители се нуждаят от постоянен достъп до топла вода, а липсата й не само нарушава правата им на пациенти, но и създава риск за тяхното здраве. Отбелязва, че впоследствие е получена информация, че проблемът е от около година, като първоначално водата е пускана за кратко вечер в 22 часа, но от 6 месеца топла вода няма през цялото денонощие.
„Вследствие на бързата ми реакция, беше отстранен проблемът с топлата вода, което обаче не е гаранция, че отново няма да се появи. Това доказва, че са необходими трайни и ефективни решения“, категорична е Диана Ковачева.
Тя обръща внимание на факта, че ИСУЛ е една от най-големите държавни университетски болници в страната и там се лекуват деца с едни от най-тежките заболявания, подложени на химио- и лъчетерапия с произтичащите от това странични ефекти, както и че за тяхната хигиена се нуждаят от постоянен достъп до топла вода.
„В хода на проверката, която образувах, се установи, че проблемът с водата произтича от старата инсталация на болницата. Клиниката се явява краен потребител и поради това няма системно топла вода. По информация на началника на КДХОХ, проф. Константинов, са провеждани многократно разговори с ръководството на УМБАЛ, като е изведена необходимостта от извършване на цялостен ремонт на сградната инсталация на болницата. Поради липса на средства за капиталови разходи са правени предложения към МЗ за отпускане на целеви средства за ремонт и за подобряване на битовите условия в Клиниката, която трябва да се подчертае, последно е ремонтирана с дарения от родители“, пише още омбудсманът.
В допълни проф. Ковачева посочва, че подробен доклад за нуждите на КДКОХ е изпращан както до здравното министерство, така и до ръководството на ИСУЛ, но засега няма ответна реакция за осигуряването на целева субсидия и допълнителни средства за капиталови разходи.
„В качеството Ви на министър на здравеопазването, който познава добре проблемите на децата с онкохематологични заболявания и сте извел детското здравеопазване като приоритет в своята работа, намирам, че не е необходимо да посочвам колко е важно децата да се лекуват в благоприятна болнична среда, да бъдат добре обгрижвани и придружителите им също да имат достъп до топла вода и нормални условия като се има предвид и дългия им период на престой“, заключва омбудсманът и препоръчва да се намерят средства за нова сградна инсталация на ИСУЛ и ремонт на КДКОХ.