Правото на добро управление трябва да залегне сред основните права на българските граждани – зад тази теза се обединиха министри, представители на други държавни институции, общественици, университетски преподаватели и експерти, които участваха в дискусионна среща „Между свободата и подчинението. Правото на добро управление и добра администрация”. Форумът, организиран от омбудсмана на Република България, постави началото на серия от прояви, насочени към утвърждаване на правото на всеки гражданин на добро управление и добра администрация.
На срещата присъстваха над 100 души, сред които представители на местната, законодателната и изпълнителната власт, политолози, анализатори, юристи, представители на държавната администрация, на граждански, работодателски, неправителствени и синдикални организации и общественици. Гост нa събитието бе и координаторът на Световната коалиция срещу смъртното наказание Мишел Тоб, който е на посещение в България по покана на омбудсмана.
Основни тези представиха Гиньо Ганев, вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев и главния секретар на омбудсмана Борислав Цеков. Мнения по темата изразиха конституционният съдия Владислав Славов, юристите Димитър Гочев и Михаил Екимджиев, преподавателите в Софийския университет проф. Тодор Танев, проф. Станислав Ставрев и Емил Георгиев, както и представители на граждански сектор като Георги Ангелов от Фондация „Отворено общество”, Капка Панайотова от Центъра за независим живот, Теодор Дечев от Съюза за стопанска инициатива и др. Своята позиция изразиха още президентът Желю Желев (1991-1997 г.), историкът проф. Георги Марков, Юрий Асланов, председателят на Националното сдружение на общините и кмет на гр. Търговище д-р Красимир Мирев и др.
„Понятието „добра администрация” не е равностойно само и единствено на добро обслужване, а и на добро управление като цяло, на прозрачност и ефикасност на администрацията на всички нива. Добро управление означава и да има граждански контрол над администрацията в управлението на държавно и местно ниво, да съществува ясна отчетност на властта, както и равни възможности за приобщаване на хората с увреждания”, обяви омбудсманът Гиньо Ганев във встъпителното си слово.
Външният министър Ивайло Калфин обърна внимание на факта, че правото на добро управление е гарантирано от чл. 41 в Хартата за правата на човека на ЕС, която България, както и всяка страна от ЕС, е възприела. Макар спазването на тази мярка да не е пряко условие за пълноправно членство в ЕС, тя не трябва да бъде пренебрегвана, а правото на добро управление трябва да намери място в законодателството на България, смята външният министър.
Министър Николай Василев поздрави институцията на омбудсмана за енергичността и инициативността и обяви два основни приоритета на оглавяваното от него министерство за 2007 г. – усвояване на еврофондовете и развитие на електронното правителство, изтъквайки предимствата, с които то ще допринесе за по-добро административно обслужване и прозрачност на управлението (намаляване на държавните разходи; по-достъпни административни услуги, по-малко разходи на време и усилия за получаване на дадена административна услуга).
Според главния секретар на омбудсмана Борислав Цеков българската администрация в никакъв случай не е по-лоша от тези на редица средиземноморски страни, но изтъкна, че администрацията в България пречи на бизнеса и не е гъвкава и компетентна като администрацията на Ирландия или Естония. Като основен проблем той изтъкна, че моделът, по който се реализират политиките у нас се базира върху инструментариума на традиционната бюрокрация. За да бъде променен този модел, трябва да се прилагат подходи като “мрежово управление” (държавата да се възползва от иновативния потенциал на частния сектор; от мрежа от структури, вместо чиновници), управление чрез пазара и др.
Проф. Тодор Танев, преподавател в катедра „Публична администрация” на Софийския университет, дефинира доброто управление като „ефективно, ефикасно и кооперативно” управление, а колегата му проф. Светослав Ставрев поиска радикални промени във формите на водене на политика, сред които възможност за директен граждански контрол върху управляващите и индивидуална отговорност за допуснатите от управляващите грешки.
Модераторите на форума Албена Танева и Емил Георгиев се ангажираха мненията да не останат неразбрани и нереализирани. Двамата преподаватели обявиха още, че повечето от идеите и предложенията ще бъдат отпечатани в специална книжка и освен това гарантираха, че в най-кратък срок Софийският университет ще бъде домакин на следваща подобна дискусия.
Като заключение Гиньо Ганев обяви, че започващата обществена дискусия ще бъде пренесена и на академично ниво чрез катедрата по „Публична администрация” в Софийския университет, а институцията на омбудсмана ще създаде работна група с представители на граждански организации, институции и независими експерти, която да очертае конкретните нормативни измерения на правото на добро управление и добра администрация в български условия.