В два последователи дни народните представители от шест парламентарни комисии гласуваха единодушно представения от омбудсмана Мая Манолова Годишен доклад за дейността на институцията през 2018-та.
На 10 април 2019 г. Манолова презентира доклада в Комисията по вероизповеданията и правата на човека, Комисията по труда, социалната и демографската политика, Комисията по образованието и науката и Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
На 11 април 2019 г. омбудсманът представи доклада в Комисията по правните въпроси и в Комисията по здравеопазването.
Тя акцентира, че многостранната работа на институцията за миналата година е събрана в общо 375 страници, а резюмето за дейносттаа е 100 стр.
„Ако трябва с една или две думи да характеризирам случилото се през 2018 г. – това е много работа в битките за справедливост на българските граждани, много усилия и енергия, положени от моя екип“, категорична бе Мая Манолова.
По думите й, добра илюстрация за свършеното от институцията, е ръстът на жалбите спрямо 2015-та - годината, в която Манолова встъпи в длъжност.
„Жалбите са нараствали двойно от 6 200 на 12 890, като спрямо миналата 2017 г. ръстът е в рамките на няколко стотин жалби, тъй като ние вече отдавна сме в условията да се състезаваме със себе си. Числата за хората, които са преминали през приемната, е многократно увеличен. 36 892-ма са получили съдействие от институцията на омбудсмана, посетили сме 139 населени места, като в 54 от тях сме организирали приемни“, допълни статистиката общественият защитник.
Тя посочи, че заедно със заместник-омбудсмана Диана Ковачева лично са изслушали над 3 000 души.
От изнесената статистика се вижда, че най-много жалби, над 3 000 бр., са постъпили срещу монополисти, фирмите, които предоставят обществени услуги, на второ място открои жалбите за нарушени социални права – трудови права, право на социално осигуряване, социално подпомагане, а на трето – жалбите, свързани с право на собственост.
Манолова обърна също внимание, че се наблюдава трайна тенденция за нарастване броя на жалбите, свързани с екологични проблеми, т.нар. „нова категория права“ – срещу изграждане на кариери, добив на полезни изкопаеми, срещу замърсяването на води, мръсния въздух, застрояването на зелени площи и високото строителство, защото хората стават все по-чувствителни в каква среда живеят те и техните деца.
Сред по-значими кампании и инициативи за миналата година тя отличи кампанията в защита на правата на хората с увреждания, за пълно прилагане на Конвенцията за прилагане на правата на хората с увреждания и за започване на реформата в законодателството в България.
„Това стана факт благодарение на гражданската енергия, на протестите на майките на деца с увреждания, на подкрепата на омбудсмана и на други институции и разбира се на народните представители, които гласуваха трите толкова важни за хората с увреждания закона – за личната помощ, за хората с увреждания и през тази година на Закона за социалните услуги“, категоричен бе омбудсманът.
Тя допълни, че през следващата седмица ще бъде финализирана и една друга изключително важна кампания за институцията на омбудсмана - битката срещу двойните стандарти при храните.
„Започнахме тази кампания преди 3 години, бяхме първата институция, която заяви публично позиция и трябваше много време, за да убедим останалите институции – първо, че такъв проблем съществува и второ, че този проблем може да бъде решен. Мисля, че е изключително позитивно и обнадеждаващо, че Европейският парламент ще гласува подкрепените промени от нас за пълна забрана на двойните стандарти при храните по време на своята последна сесия“, каза Манолова.
Това, по думите й, ще бъде доказателство, че европейските институции работят в интерес на гражданите и могат да застанат на страната на гражданите и когато става дума за огромни икономически интереси. Защото мултинационалните компании, които печелят от предлагането на храни с по-евтини съставки, но с по-висока цена – реализират милиарди и имат бюджети колкото БВП на няколко европейски държави.
„Очаквам българските евродепутати на 16 април т.г. да гласуват срещу двойните стандарти при храните и това да бъде една от успешните кампании“, допълни омбудсманът. Тя припомни тригодишната битка за припознаване на проблема както от българските институции, така и от европейските, за петицията, инициирана заедно с български общественици до Комисията по петициите в ЕП, за форума, организиран от институцията на омбудсмана в рамките на българското европредседателство, на който еврокомисар Вера Юрова обяви нов потребителски пакет и намерението на ЕК да пристъпи към промени в законодателството, което една година по-късно вече е факт.
Сред другите важни битки на институцията Манолова открои тези в социалната сфера - за справедливо пенсиониране на миньорите, кампанията, която заедно с адвокат Златина Хаджипанайотова - майка на три деца-сираци, е организирала за промяна в българското законодателство.
Манолова говори и за инициираната от нея Социалната кухня, която от 17 декември м.г. изхранва всеки ден безвъзмездно между 500 и 700 души в столичния храм „Св. Св. Кирил и Методий“, реализирана благодарение на българските производители на храни, на търговските вериги и доброволния труд на много хора. Информира още, че за четвърта поредна година е стартирала и Националната кампания за подкрепа на възрастните хора „Великден за всеки – дари празник на баба и дядо“, която цели да обърне внимание на обществото към проблемите на българските пенсионери. Депутатите от социалната комисия направиха жест към омбудсмана, като още по време на заседанието пуснаха SMS на 1255, с което дариха по 1 лева за кампанията.
Мая Манолова допълни, че очаква през тази година да завърши каузата за получаване на статут А на институцията – най-високият ранг, с който се оценяват правозащитните организации в света.
„Активността на омбудсмана, желанието да свършим повече и повече работа, да защитим още и още нарушени граждански права работи в интерес на институциите. Хората имат отдушник, хората имат към кого да се обърнат и това помага изцяло на институциите. Във всички случаи, в които има мъдро и мислещо управление, то залага на такива институции като омбудсмана, които играят ролята на коректив, без да са опозиция. Мисля, че тази институция има своето място в демократичните общества и в България“, категорична бе Манолова.
Общественият защитник представи работата на институцията в конкретика по права в съответните комисии, която може да се проследи в презентациите.
Презентация в Комисията по вероизповеданията и правата на човека
Видео от представянето тук: https://www.youtube.com/watch?v=U4d_QFdvjNc
Презентация в Комисията по труда, социалната и демографската политика
Видео тук: https://www.youtube.com/watch?v=9yODFhxPU18
Презентация в Комисията по образованието и науката
Презентация в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта
Видео тук: https://www.youtube.com/watch?v=P3OUqeLUhWs
Презентация в Комисията по правните въпроси
Презентация в Комисията по здравеопазването