Основната дейност на омбудсмана като Национален превантивен механизъм е фокусирана към местата, където се намират лица, лишени от свобода или където са задържани или настанени лица вследствие на акт или със съгласието на държавен орган, които места тези лица не могат да напуснат по собствена воля. В групата на ежегоден мониторинг от страна на НПМ попадат местата за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ към МП, местата за задържане на лица в структурите на МВР, специалните домове за временно настаняване на чужденци към Дирекция „Миграция“ и Регистрационно-приемателните центрове на Държавна агенция за бежанците при Министерски съвет, резидентните социални услуги за деца и пълнолетни лица, държавните психиатрични болници. За някои от цитираните групи засегнати лица мониторингът, осъществяван от омбудсмана, представлява единствена форма на независим контрол относно спазването на техните права.
Омбудсманът като национален превантивен механизъм изпълнява своята мисия да защитава правата на човека чрез осъществяване на непрекъснато и независимо наблюдение на местата за лишаване от свобода, определяйки потенциалните рискове от изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне. Тази мисия се реализира и чрез публичното оповестяване на случаи, в които са налице нарушения на правата на човека.
През 2022 г. Националният превантивен механизъм (НПМ) към институцията на омбудсмана отбеляза своята 10 годишнина. Функциите на омбудсмана като Национален превантивен механизъм са свързани с прилагането на Факултативния протокол към Конвенцията против изтезанията на ООН и промените в Закона за омбудсмана от 2012 г.
В рамките на този десетгодишен период омбудсманът е осъществил над 700 проверки в местата за изтърпяване на наказание лишаване от свобода, в държавните психиатрични болници и центровете за психично здраве, в центровете за задържане на бежанци и мигранти, в арестите и в центрове за настаняване от семеен тип за деца и възрастни, в социално-педагогическите интернати и възпитателните училища. А това значи и толкова публични доклади за констатираните нередности и тройно повече отправени препоръки към отговорните институции, към изпълнителната и законодателната власт.
Много от направените констатации са допълнително проследявани в рамките и на няколко специални доклада на омбудсмана – за оценка на бежанските и миграционните проблеми на Република България (2013 г.), за оценка на състоянието и спазването на правата на децата, настанени в социално-педагогическите интернати и възпитателни училища–интернати в Република България (2014 г.), относно здравната грижа за пълнолетни лица с психични заболявания (2018 г.) и др.
Повече информация за дейността на омбудсмана като Национален превантивен механизъм може да бъде намерена в секция Доклади.