Депутатите приеха предложенията на омбудсмана за общия устройствен план на София
петък, 24.11.2006
24.11.2006 - Парламентарната Комисия по местно самоуправление, регионално развитие и благоустройство прие предложенията, представени от омбудсмана Гиньо Ганев и внесени от депутати от различни парламентарни групи, по доклада за второто четене на Закона за одобряване и прилагане на Общия устройствен план (ОУП) на Столичната община.
София,24 ноември 2006 г.
Парламентарната Комисия по местно самоуправление, регионално развитие и благоустройство прие предложенията, представени от омбудсмана Гиньо Ганев и внесени от депутати от различни парламентарни групи, по доклада за второто четене на Закона за одобряване и прилагане на Общия устройствен план (ОУП) на Столичната община.
В законопроекта са включени голяма част от предложенията на Обществения съвет при омбудсмана, в чиято работа участваха главният архитект на София - Петър Диков, представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на широк кръг граждански организации. Конкретните предложения отразяват мненията и идеите, произтекли от 13-те обществени обсъждания, организирани от народния защитник в отделните столични райони.
Сред най-важните текстове, които депутатите подкрепиха са:
- Всички важни градоустройствени въпроси ще бъдат решавани само след широки обществени обсъждания, като резултатите от тях за първи път ще се определят по ред, установен в наредба, приета от Столичната община. Това ще даде реална възможност за легитимно отчитане на общественото мнение при решаването на подобни въпроси.
- Не само в София, но и в цялата страна се ограничават възможностите за преуплътняване на жилищните комплекси, като чрез промяна в Закона за устройството на територията, се въвежда правилото проектите на отделните квартали да не надвишават показателите на плана, по който са били създадени.
- Депутатите подкрепиха предложенията на гражданските организации, обобщени и представени от омбудсмана, с които се искат промени в графичната част на (ОУП) на София. В 6-месечен срок Столичната община ще трябва да изработи проект за изменение на ОУП.
В проекта задължително ще бъдат включени: промени на зелената система, с които да се запазят изградени зелени площи, независимо че междувременно предназначението им е било променено; подобряване на транспортно-комуникационната схема; нови територии за гробищни паркове; преразглеждане на устройствените предвиждания за територии в жилищните комплекси, които водят до преуплътняването; актуализирано градоустройствено предвиждане за изграждането на депа, съоръжения и инсталации за третиране на отпадъци.
Преди да бъдат утвърдени всички тези предложения, ще бъдат подложени на обществени обсъждания в 24-те столични района.
„Това е безпрецедентен пример за зачитане на общественото мнение от парламентаристите”, заяви омбудсманът на Република България Гиньо Ганев.Независимо от това, той смята, че Народното събрание има възможност при обсъжданията в пленарна зала допълнително да подобри защитата на зелените площи, предвидена в законопроекта. За целта не трябва да се допуска в тях да се строят мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, с изключение на необходимите за тяхното обслужване.
Омбудсманът ще продължи активно да участва в обсъжданията, свързани с ОУП, както и да съдейства за зачитане мненията на гражданите на София при вземане на решения.