Гиньо Ганев представи Европейската харта за правата на пациента
в Университетската многопрофилна болница за активно лечение – гр. Пловдив
сряда, 17.02.2010
На представянето присъстваха изпълнителният директор на УМБАЛ ”Св. Георги” – гр. Пловдив доц. Божидар Хаджиев, директорът на Регионалния център по здравеопазване в гр. Пловдив, народни представители от Пловдив, ректорът на Медицинския университет в Пловдив, представители на местната власт и медии.
На 15 февруари 2010 г. в УМБАЛ „Св. Георги”- гр. Пловдив омбудсманът на Република България Гиньо Ганев направи публично представяне на Европейската харта за правата на пациента. На представянето присъстваха изпълнителният директор на УМБАЛ ”Св. Георги” – гр. Пловдив доц. Божидар Хаджиев, директорът на Регионалния център по здравеопазване в гр. Пловдив, народни представители от Пловдив, ректорът на Медицинския университет в Пловдив, представители на местната власт и медии.
„Мястото, където са вписани правата на пациентите в България е Закона за здравето. Но това е направено по един общ и неподходящ начин. Те имат по-скоро белетристичен привкус, отколкото характер на норми на поведение”, заяви Гиньо Ганев при представянето в Пловдив. Омбудсманът бе категоричен, че Народното събрание трябва да прояви повече воля и да направи правата на пациента по-конкретни и разбираеми. Депутатът от СДС Йордан Бакалов, който е председател на Комисия по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите, както и ректорът на Медицинския университет в Пловдив подкрепиха инициативата на омбудсмана на Република България за популяризирането на Европейската харта за правата на пациента и тяхната защита чрез съответни български правни норми.
Гиньо Ганев предостави на директорът на УМБАЛ ”Св. Георги” – гр. Пловдив „Наръчник на пациента”, в който между другото е описано кое лечение в болниците е безплатно и кое е платено. ”Наръчник на пациента” е брошура издадена от институцията на омбудсмана, за да бъде в помощ на гражданите и на медицинските органи.
„В УМБАЛ ”Св. Георги” няма да се плаща за избор на лекарски екип. Всеки пациент може да сигнализира, че са му искани пари, а ръководството ще търси отговорност от медиците и шефовете на клиники. За мен вземането на пари за избор на екип е рекет, макар че е регламентирано в други лечебни заведения”, каза изпълнителният директор доц. Хаджиев.
„Това, което безпокои институцията на омбудсмана, е недостатъчното познаване от страна на гражданите на правата им като пациенти, защото познавайки своите права, пациентът може да върви по-сигурно по пътя на своето лечение”, каза Гиньо Ганев. Омбудсманът сподели разбирането, че Европейската харта за правата на пациента е предназначена за защита на гражданите като пациенти, но е адресирана преди всичко като дълг на медицинските състави.