11 февруари 2016 г.
„В момента проучвам дейността на събирачите на дългове, на колекторите, на техните връзки с ръководствата на монополните дружества, на работата на създадените от тях арбитражни съдилища, на начина, по който се снабдяват с изпълнителни листове и притесняват длъжници за малки задължения, които отдавна са погасени по давност“. Това заяви омбудсманът Мая Манолова в сутрешния блок на БНТ „Денят започва“.
„Установявам, че в схемата е включен и Софийски градски съд (СГС), където масово се издават изпълнителни листове на база съмнителни, според мен, арбитражни решения. Така че в момента правя проучване на тази схема, благодарение, на която съществуват една голяма част от колекторските фирми и арбитражните съдилища, също за сметка на българските граждани“, допълни Манолова.
Общественият защитник бе категоричен, че ще предложи законодателни промени след като експерти от институцията направят пълна проверка на работата на арбитражните съдилища, на това какво точно правят колекторските фирми, как събират дълговете, как се снабдяват с арбитражни решения и с изпълнителни листове от СГС.
Според Мая Манолова генералното решение срещу подобни проблеми е забраната на възможността монополните дружества да ползват колекторски фирми за събиране на задълженията си.
Пред БНТ общественият защитник обяви, че на 18 февруари 2016 г. от 13.00 часа ще организира приемна, изцяло за гражданите, които имат проблеми със столичната „Топлофикация“. Манолова коментира обявените ден по-рано от председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков промени в работата на монополното дружество.
„Безспорно, това че при задължения на клиенти, по-ниски от 300 лева, юридическите разноски, за които „Топлофикация – София“ ще претендира, няма да надвишават размера на просрочената сума, каквато бе практиката досега, е една малка, но много малка стъпка в правилната посока. Особено като се има предвид, че буквално до преди дни ръководството на „Топлофикация“ не даваше дума да се издума за пипане на юрисконсултските възнаграждения, които събират”, каза омбудсманът. Мая Манолова обаче бе категорична, че те трябва изобщо да отпаднат и затова е сезирала Конституционния съд.
„Крайно време е „Топлофикация“ да си отговори дали е дружеството, което дава топлина в София или е юрисконсултска кантора. То не плаща на своите юрисконсулти тези възнаграждения. Тяхната заплата е включена в цената на топлоенергията. Така че получаването на сумата от клиента е неоснователно обогатяване на гърба на бедните“, подчерта омбудсманът.
Манолова показа в ефир писмо от четвъртокурсничка, специалност „Право“ в СУ, в което „кратко, но блестящо“ по думите й, е обяснена същността на юрисконсултските възнаграждения и тяхната недължимост в случай като този на „Топлофикация“.
„Ще го изпратя на юристите на „Топлофикация“, защото е крайно време да разберат нещо, което знаят и четвъртокурсниците по право – че в съда се присъждат разноски само такива, каквито реално са направени от страните“, отсече общественият защитник.
Мая Манолова обяви още, че ще внесе в Столичния общински съвет предложение такса „юрисконсулт“ да отпадне изобщо, а в лични писма до всеки един от общинските съветници ще настоява да гласуват по съвест трябва ли да съществува или не такава такса.
Цялото интервю може да гледате на: http://bnt.bg/part-of-show/maya-manolova-toplofikatsiya-da-si-otgovori-dali-e-druzhestvo-koeto-dava-toplina-v-sofiya-ili-e-yuriskonsultstka-kantora