Омбудсманът Мая Манолова, деца, родители от Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ и лекари опаковаха днес със златна тъкан ствола на едно от дърветата пред УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Така националният обществен защитник се включи в международната инициатива за повишаване чувствителността и информираността на обществото към проблемите на онкоболните деца, която тече през целия месец септември.
„Дойдохме да подкрепим децата, родителите и лекарите, които лекуват детските онкохематологични заболявания. Това са много коварни болести, чието лечение е продължително. За щастие, в детската клиника в ИСУЛ работят изключителни професионалисти и ние сме много благодарни, че те са тук, че ги има, че те са толкова отдадени. Битката с онкологичните заболявания е отборна битка и аз съм готова да бъда част от отбора, който се бори за здравето на дечицата тук“, категорична е Манолова.
„Благодаря на омбудсмана на Републиката за тази инициатива, защото е много важно да погледнем комплексно на проблемите на тези деца. Ние в голяма стенен осигуряваме медицинската част от лечението, но както каза и г-жа Манолова, това е един много дълъг процес. Той засяга много хора, засяга цялото семейство и изисква доста немедицинска част, работа по средата, в която тези деца се отглеждат, грижите които се полагат за тях“, посочи доц. д-р Добрин Константинов – ръководител на Клиниката за деца с онкохематологични заболявания към ИСУЛ.
Омбудсманът Мая Манолова посети и дневния център, създаден преди 3 години от Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Тя пое ангажимент да съдейства на онкоболните деца и техните родители за среща с ръководството на Министерството на здравеопазването, Фонда за лечение на деца и Националната здравноосигурителна каса.
„Искам да кажа на родителите на болни дечица, че това е трудна битка, но винаги има шанс тя да бъде спечелена и не бива да се отчайват. Използвахме днес златната тъкан, за да украсим дървото, защото това е цветът на децата, болни от рак. Искам да помоля хората да сложат нещо златно върху себе си и така да подкрепят децата, които се борят с тази коварна болест“, каза Маргарита Борисова, председател на сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.
Оттам посочиха, че проблемите им са в няколко групи, свързани с липсата на детска болница у нас, закриването на болничното училище и невъзможността на тези деца да бъдат приемани с предимство в общообразователни училища, защото деца с хематологични заболявания не са включени в наредбата за кандидатстване в училище с предимство на МОН. Родителите споделиха също, че имат проблеми и с осигуряване на лекарства, които не са в позитивния списък на НЗОК. Те настояват децата им до 18-годишна възраст да остават в детския ТЕЛК и др.
В България, средно за година от рак се разболяват между 100 и 150 деца, като само за миналата година в ИСУЛ са се лекували над 1 400 деца.
На събитието присъства и Йерман Рaйдър, клиничен детски психолог, бивш детски омбудсман на Норвегия, член на екипа, който ще осъществява мониторинг на дейността на проекта, по който работи институцията на омбудсмана – „Укрепване на капацитета на омбудсмана на Република България за независим мониторинг и популяризиране правата на децата“.
Проектът е финансиран с Договор за безвъзмездна финансова помощ № BG 01-UF-01/07.01.2016 г., подписан между Фонд за двустранни отношение на национално ниво по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г. и Омбудсмана на Република България.