„Децата и техните права са не само мой ангажимент по закон, но и мой приоритет, моя кауза“. Това каза омбудсманът Мая Манолова по време на конференцията на тема "Разкази с щастлив край", организирана от Коалиция „Детство 2025“ в Дома на науката и техниката в София.
„Към мен се обърнаха много разведени родители, които имат проблеми в грижите за своите деца. Осъзнах нещо, което ще бъде изключително важно в работата ми - че децата и техните права са не само мой ангажимент по закон, но и мой приоритет, моя лична кауза. Нарекох този ангажимент „В нашите ръце“, защото бъдещето на децата на България е в нашите ръце – на децата в институциите и на децата извън институциите, на децата без родители, на децата в конфликт със закона, на самотните деца, чиито родители са на гурбет в чужбина и са оставени на грижите на близки хора“, каза омбудсманът на форума. И допълни, че първият фокус в нейната работа е посветен на новите центрове за настаняване на деца от семеен тип.
„Макар като омбудсман да съм коректив и да съм отправила множество забележки и препоръки към завършилия процес на деинституционализация на децата с увреждания, искам да кажа, че това е наистина един забележителен процес с положителни резултати, който аз подкрепям и за чието осъществяване ви поздравявам“, обобщи Манолова. Тя обаче подчерта, че има редица проблеми в домовете от нов тип.
„Да превърнеш едно помещение в добре оборудвано с телевизор, фотьойл, кресла и диван не означава, че си го превърнал в дом“, категорична беше тя.
Според обществения посредник друг съществен проблем са хората, които работят в домовете от нов тип - с тяхната подготовка и квалификация. „Особено тревожен е случаят, в който те се грижат за деца с увреждания и по специално за деца с тежки увреждания. Необходим е повече медицински персонал, психолози, педагози, логопеди - хора, които 24 часа да бъдат в подкрепа и в грижа към тези деца“, посочи омбудсманът.
Мая Манолова разкритикува начина, по който стартира деинституционализацията на домовете за деца от 0 до 3 години. Тя припомни, че преди две седмици в Плевен е проверила Дом за медико-социални грижи, където персоналът е бил ужасен, че 12 деца трябва да напуснат дома, където имат 24 часова грижа, за да бъдат настанени в къщички от семеен тип.
„Надявам се благодарение на моята намеса това решение на регионалната служба за социално подпомагане да бъде отменено“, каза Манолова и подчерта, че подходът трябва да бъде много внимателен, за да не се поставя в риск здравето на децата.
„Започва процесът на деинституционализация на домовете за деца, лишени от родителски грижи. С моя екип ще направим проверки във всички домове, ще дадем конкретни препоръки, както направихме и със специализираните интернати“, категорична бе Манолова.
„Децата в риск и в конфликт със закона са друга моя грижа. След проверките през първите два месеца излязохме с категорична препоръка, че интернатите трябва да бъдат незабавно закрити", припомни тя. „Затова ще продължи участието на институцията в процеса на реформиране на детското правосъдие“, отбеляза още общественият посредник.