Омбудсманът Мая Манолова представи пред депутатите от парламентарната комисия по правни въпроси законодателните промени в ГПК за ограничаване свръхпривилегиите на монополите и банките и защита от неравноправни клаузи.
Зам.-министърът на правосъдието Десислава Ахладова информира, че правосъдното министерство изцяло подкрепя промените, предложени от омбудсмана, за установяване на неравноправна клауза в договорите с потребителите на всеки етап от заповедното производство.
Пред членовете на Правната комисия омбудсманът представи и промени в Изборния кодекс, които да дадат възможност на нашите сънародници от Обединеното Кралство да гласуват на предстоящите евроизбори. Манолова информира народните избраници, че законодателното предложение ще бъде представено и на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева.
Манолова се позова на позицията на ЕП и на Съвета на ЕС, които призовават държавите - членки да осигурят възможност на гражданите си, които живеят в трети страни, да участват в европейските избори.
По-рано през деня омбудсманът организира среща с български граждани от чужбина, на която беше осъществена и видео връзка с наши сънародници зад граница, които поискаха защита на избирателните им права.
Тази дискусия бе провокирана от петиция, подписана от над 150 българи от цял свят. В нея сънародниците ни настояха да продължи без прекъсване поетапното въвеждане на електронно дистанционно гласуване чрез разработване на пилотна система и провеждане на експерименти на реални избори, с необвързващ резултат, още през 2019 г. Според тях за целта е важно да бъдат използвани модерни, практични и с висока степен на сигурност технологични решения, приложими за българските условия и лесно достъпни за избирателите.
„След срещата поех конкретен ангажимент – днес по време на заседанието на Правната комисия да предложа промени в Изборния кодекс. Знаете, че предстои Кодексът, образно казано, отново да бъде „отворен“ и да бъдат правени промени в него“, аргументира се омбудсманът.
По думите й проблемът е огромен за страната ни, защото България е една от малкото в ЕС, които не са дали възможност на българите, които живеят в трети страни да гласуват на евроизбори. Тя призова поне за сънародниците ни в Обединеното Кралство, които са били изключително активни участници с много енергия и хъс в изборите, да не им бъде отнемано вече предоставено право и да могат да гласуват.
На срещата при омбудсмана българите от цял свят поискаха конкретни и ясни стъпки и за въвеждане на електронното дистанционно гласуване.
„Знаете през 2015 г. имаше референдум, в който над 70% от участващите казаха „да“ на електронното гласуване. Това е единственият сигурен начин да бъде осигурена връзката на българските граждани зад граница с България, да ги държим в национална орбита чрез тяхната възможност реално да участват в избори“, категорична бе Манолова.
Според омбудсмана темата българите от цял свят да могат да гласуват стои отворена и нейното решение е чрез въвеждането на електронно дистанционно гласуване.
„Ще подготвя препоръки, ще поискам изрична среща с Държавната агенция „Електронно управление“ и с бъдещата ЦИК за това пилотният проект за бъдещо електронно гласуване възможно най-бързо да стане факт“, допълни Манолова.