Омбудсманът Диана Ковачева настоя за незабавното внасяне в Народното събрание на готовия проект на Закона за защита от домашно насилие. Това стана на среща, организирана от правосъдния министър Надежда Йорданова, с институциите и неправителствените организации, работили по неговото изготвяне. В срещата участваха още началникът на кабинета на премиера Кирил Петков - Лена Бориславова и заместник-министърът на труда и социалната политика Иван Кръстев.
През миналата седмица омбудсманът постави темата за домашното насилие на вниманието на министъра на правосъдието, която се ангажира да събере и чуе мнението на всички заинтересовани страни.
Проф. Ковачева подкрепи министър Йорданова в готовността й в началото на своя мандат да се ангажира с тази толкова важна обществена тема, по която без политическа воля не може да има никакъв напредък.
Изказването на омбудсмана тук: https://www.youtube.com/watch?v=fgXGclfGEG8
Началникът на кабинета на министър-председателя Лена Бориславова подчерта, че борбата с домашното насилие е кауза, зад която застава и премиерът Кирил Петков и допълни, че предстои да бъде определен ресорен вицепремиер по темата.
„Законопроектът за домашното насилие, който към момента е единственият, поставен на масата, беше готов през м. юни 2020 г., т.е. преди година и половина. Той беше изработен от една много широка работна група, в която участваха 20-30 представители от неправителствения сектор и отговорните държавни институции. Всеки участник в работната група направи някакъв компромис, отстъпи, за да стане факт този законопроект“, заяви проф. Диана Ковачева.
Тя обърна внимание, че проблемът с домашното насилие не търпи никакво отлагане, защото ескалира през последните две години и жертвите вече са близо 50 и че това е статистика от медиите, а не официална, защото на практика такава липсва.
„Спешно трябва да се търси консенсус по спорните въпроси в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие в рамките на работна група с участието на народни представители от всички парламентарно представени групи“, каза министър Надежда Йорданова.
Омбудсманът и повечето представители от НПО сектора се обявиха срещу създаването на нова работна група, в която ще участват същите организации, работили по законопроекта.
„Спорните моменти са политически въпроси за ниво Народно събрание. Според мен е изключително важно да не се забавя процеса, защото жертва на домашно насилие, не са само жените, могат да станат и мъже, хора с увреждания, възрастни родители“, каза общественият защитник.
В заключение началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова и правосъдният министър се ангажираха още този четвъртък следобед проектозаконът да бъде представен пред народните представители в парламента.