Омбудсманът Мая Манолова подкрепи днес в гр. Бургас протеста на специалистите по здравни грижи от местната болница за по-адекватно заплащане на труда им.
„Искам да Ви поздравя за това, че въпреки страха, въпреки неудобствата, въпреки опитите за натиск Вие сте тук, за да защитите правата си - на Вас, на Вашите колеги и на всички български граждани, които сме пациенти на здравната система. Браво!”, каза омбудсманът Мая Манолова на десетките „бели престилки”. За да подкрепят своите колеги в Бургас бяха дошли и професионалистите по здравни грижи от Карнобат и Ямбол.
Манолова им обеща, че ще стои докрай до техните справедливи искания и докато всяко едно от тях не бъде изпълнено.
„Всеки ден излизат на протест медицински специалисти в Казанлък, от болницата във Враца, от Стара Загора, Русе, което трябва да каже на Министерството на здравеопазването, че има проблеми в сектора, които не могат да бъдат решени с 30 млн. лева днес, 50 млн. лева утре. Така просто проблемите не се решават. Хората искат дългосрочни решения, искат сигурност, искат яснота как ще се разпределят тези средства и дали наистина ще бъдат достатъчни и ще стигнат до всеки медицински специалист“, обобщи омбудсманът.
Тя бе категорична, че е изключително грозно, непочтено и недостойно да се правят опити за противопоставяне на работещите в сферата на здравеопазването, като се настройват лекари срещу медицински сестри, работещите в общинските болници срещу тези в частните или пък пациентите срещу хората от здравния сектор.
„Единственият начин нещата в системата да се променят, е министерството да осмисли, че е необходима реформа“, подчерта общественият защитник и допълни, че медиците нямат нужда от подаяния, а от уважение към различните групи, които работят в здравната сфера.
По-късно Манолова се срещна с граничарите, съдени в Турция за убийството на турски рибар-бракониер през 2008 г. и им обеща съдействие. Тя ще се свърже с турския си колега да проучи техния казус и да направи всичко, което е в неговите възможности, за да се стигне до благоприятен изход.
По думите й в края на миналата година в София беше създадена Балканска мрежа на омбудсманите, в която участва и омбудсманът на Турция.
„Целта на това взаимодействие беше да се подкрепяме, когато наши граждани имат проблеми на територията на съседна балканска държава. От гледна точка на международното право ситуацията с българските граничари е абсурдна, тъй като вече има едно произнасяне на съд, оправдателна присъда, има произнасяне на Европейския съд за правата на човека. Турция е членка на Съвета на Европа, така че би следвало да се съобразява с актовете на този съд“, посочи омбудсманът.