„Подкрепям Мая Илиева – една смела и достойна жена, организатор на протестите на медицинските специалисти. Тя не е сама, имаме 30 000 „Мая Илиева“ – медицински сестри, които няма да се примирят, няма да замълчат, няма да бъдат уплашени и ще продължат да се борят за техните справедливи искания. Ще го правя и аз, защото ако днес замълчим, ако днес се направим, че това уволнение не се е случило, утре всички ние като пациенти ще останем без здравна грижа.“ Това каза омбудсманът Мая Манолова на протеста пред болница „Токуда“, организиран под мотото „Не на страха!“ в защита на медицинската сестра Мая Илиева, която беше дисциплинарно уволнена от ръководството миналата седмица.
Манолова акцентира, че истинските причини за това уволнение се крият в 6-месечната история на протестите на специалистите по здравни грижи в цялата страна, които настояват за достойни възнаграждения и условия на труд, уважително отношение, възможности за кариерно развитие и реформа в здравната система.
„Факт е, че България е страната с най-малко медицински сестри на пациент – това беше признато за напълно основателно от Министерството на здравеопазването и от властта. Бяха предприети конкретни ангажименти, включително, че от 1 юни т.г. няма да има медицински специалист, който да получава по-ниско възнаграждение от 950 лв. – сумата, записана в Колективния трудов договор. Това не се случи, такива увеличения не бяха постигнати никъде. Министърът на здравеопазването и премиерът излъгаха медицинските специалисти, че заплатите им ще бъдат увеличени“, обобщи омбудсманът.
По думите й това е провокирало удължаването на протестите и недоволството, а ответната реакция на управляващите е била да смажат всички, които надигат глава и си отстояват правата.
„Не е само Мая Илиева – това са случаите в Пазарджик, Стара Загора, Враца, Русе и други болници в София. Опитът да бъдат натискани, мачкани, унижавани тези, които воюват за правата си – това е причината за уволнението на Мая Илиева, а не „съшитите с бели конци“ твърдения, че тя не се е държала професионално. Това е един висококвалифициран, подготвен и безупречен специалист, което показва и нейната 25-годишна практика като медицинска сестра“, подчерта Мая Манолова и допълни, че такива специалисти имат реализация във всяка друга европейска страна, но не и у нас.
Тя покани всички присъстващи на 15 август 2019 г. в институцията на омбудсмана, където ще бъде представен за публично обсъждане проект на Закон за съсловните организации на медицинските специалисти, по който работи с екипа си от месеци. Той ще даде възможност за създаването на организации на медицинските сестри, на фелдшерите, акушерките. Идеята е да има повече от една организация на съсловие, с минимални нива за представителност, което ще даде възможности за избор къде да членуват медицинските специалисти.
Докато колегите на уволнената медицинската сестра протестираха в нейна защита пред болницата, Илиева си взе документите за напускане и „нещата“.
„Това е животът на една медицинска сестра с дългогодишен стаж – половин чувал“, каза през сълзи друг медицински специалист.
Самата Мая Илиева благодари на всички, които са до нея и подчерта, че подготвят създаването на нова синдикална организация на специалистите по здравни грижи. Тя отново повтори, че борбата продължава – следващият национален протест на съсловието ще се състои на 10 септември, от 17 часа пред парламента, като исканията им остават същите – достойни условия на труд и адекватно заплащане. Протестът от „Токуда“ се пренесе и пред сградата на Министерството на здравеопазването. Навсякъде по пътя медицинските сестри носеха разпънати плакати „Справедливост и достойно отношение към съсловието!“, „Солидарност със сестрите, здравето преди парите!“, „Чувството за безнаказаност не е здравословно!“ и др. Те призоваваха гражданите да ги подкрепят, защото отстояват не само своите, но и техните права на пациенти..