3 декември 2022 г.
Днес е 3 декември – Международният ден за хората с увреждания. Международният ден на хората с увреждания е въведен от Общото събрание на ООН през 1992 г. с важната цел да се насърчи разбирането на проблемите на хората с увреждания и да се мобилизира подкрепа за достойнството, правата и благосъстоянието им.
На днешния ден е необходимо да си припомним, че хората с увреждания като всички други граждани имат своите мечти, потенциал и потребности, които изискват подходящи условия за реализирането им.
Поради съществуващите бариери в обкръжаващата среда, те са в уязвимо положение и имат нужда и право да получат адекватна подкрепа от всички отговорни органи, от цялото общество, за да бъдат равнопоставени и да имат възможност да водят достоен и независим живот.
На днешния ден е добре да направим равносметка за свършеното през годината в подкрепата на хората с увреждания и за осигуряване на правата им, като ясно акцентираме и върху останалите нерешени предизвикателства пред тях. Проблеми като недостъпността на средата; неактуализираните от години списъци на медицинските изделия и на техните лимити; на медицинската експертиза, в резултат на която нуждаещите се лишават от подкрепа за дълъг период и за съжаление – много други.
От съществено значение в тази ситуация е обаче да набележим конкретни стъпки, които всеки ден да правим заедно като общество, за да се преодоляват проблемите и да се подобряват възможностите за приобщаване на тези граждани и на техните семейства. Стъпки, чрез които ще започне по-интензивна работа за изпълнение на изискванията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
Огромното доверие, което гражданите имат към омбудсмана и техните многобройни жалби, изискват от институцията да бъдат положени всички възможни усилия, за да бъдат включени проблемите на хората с увреждания в дневния ред на отговорните органи. С предоставените механизми за въздействие – отправяни препоръки, становища и предложения, като обществен защитник настоявам за вземане на ефективни мерки и за поставяне на подкрепата на хората с увреждания като важен приоритет на държавата – още повече в условията на значително нарастваща инфлация и съществуващ риск от още по-сериозно обедняване на най-уязвимите хора в обществото.
Крачка в тази посока са законодателните промени, които преди броени дни внесох в парламента, насочени в подкрепа на над 660 000 хора с увреждания.
С тях се цели да бъдат преодолени най-сериозните проблеми на хората с увреждания, свързани със забавяне на преосвидетелстването им от органите на медицинската експертиза, както и невъзможността да упражняват правата си, не по тяхна вина. Предлагам също и текст, с който да се отстрани допуснатата дискриминация спрямо пенсиите на военноинвалидите.
Надявам се, че те ще бъдат приети от народните представители, което ще покаже истинска грижа към хората от уязвимите групи, а не формално отношение.