8 май 2023 г.
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, в която поиска Дирекция „Инспекторат“ на МВР да извърши пълна проверка на случая от 6 май т.г., в който близо 400 граждани са били обискирани в нощно заведение в гр. Пловдив.
„На много от тях е бил извършен обиск в тоалетните на заведението, където са били заставяни да се събличат и да застанат в определени пози с цел да се установи дали укриват забранени за притежаване вещи (наркотични вещества). След извършените обиски са постъпили множество сигнали от граждани, които са били в обекта по време на проверката, за това че служителите на МВР са превишили правомощията си като са извършвали неправомерни действия спрямо тях“, пише омбудсманът.
Проф. Ковачева подчертава, че много от обискираните лица се жалват, че са били принудени да се наредят на опашка към тоалетните, за да бъдат проверени, и че са били унижавани и принуждавали да се събличат пред други хора, които не са длъжностни лица. Според свидетелите, служителите на МВР не са спазили разпоредбите на Закона за МВР при извършване на обиск и са нарушили Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, според която никой не може да бъде подложен на изтезания или нечовешко или унизително отношение или наказание (чл. 3) и всеки има право на неприкосновеност на личния си живот (чл. 8, т. 1).
Затова омбудсманът иска от служебния вътрешен министър да разпореди спешна проверка и да предостави становище по случая от Дирекция „Инспекторат“ на МВР, която го подпомага при осъществяване на административен контрол върху дейността на служителите от МВР.
„Проверката да обхване периода на подготовка на полицейската акция (на каква оперативна информация е основана) и самото извършване, като се изясни кой е разпоредил нейното провеждане, кой е наблюдавал пряко нейното изпълнение, законосъобразно ли е извършена и спазени ли са разпоредбите, регламентиращи извършването на обиск на присъствалите в обекта лица“, пише омбудсманът.
Общественият защитник настоява да бъде изискана и информация колко от обиските са извършени по Закона за МВР, дали са спазени чл. 80 и 82 от същия закон относно всяко едно обискирано лице и дали тези лица са получили екземпляр от протокола за извършеното претърсване.
„Да се предостави и информация има ли и колко обиска са извършени по чл. 164 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), спазени ли са законовите разпоредби и представени ли са протоколите за извършените действия по разследването за одобряване от съдия в указания срок“, посочва Диана Ковачева.
Тя обръща внимание, че обискът по реда на НПК може да се извършва само на лице, което е участник във вече образувано досъдебно производство за извършено престъпление.
„Без изрично съдебно разрешение претърсване на лице се допуска само при неговото задържане или когато има предварително достатъчно основания да се счита, че лицата, които присъстват при претърсването, са укрили предмети или книжа от значение за делото“, категорична е проф. Ковачева.