22 януари 2026 г.
„Искам да ви поздравя, че сте тук днес и че участието на децата е ваша кауза. Радвам се, че има толкова голям интерес към това събитие. В моята работа участието на децата винаги е било във фокуса. Срещите ми с ученици и деца от различни градове са едни от най-важните и вдъхновяващи моменти. Силно вярвам, че за да има по-добро бъдеще за децата на България, трябва да чуем гласа им днес.“
Това заяви омбудсманът Велислава Делчева в приветствието си към участниците в проекта „Участвай сега“, организиран от фондация „Надежда и домове за децата – България“.
Събитието се проведе като заключителен етап на проекта в столичния хотел „Рамада“ под формата на „Световно кафене“ – интерактивен метод, който насърчава диалога и активното участие. В него се включиха деца и младежи от ЦНСТДМУ „Алеко Константинов“, ЦНСТДМУ „Христо Ботев“, ЦНСТ за деца без увреждания „Иван Вазов“, както и участници от детската програма на фондацията. В подкрепа на инициативата присъстваха и експерти от ДАЗД, МТСП и АСП.
По време на срещата деца и възрастни работиха заедно, рисуваха и отговаряха на въпроси като: Какво е важно за вас, но често се пропуска?, Кога едно дете усеща истинска подкрепа?, Как можем да направим участието на децата още по-силно? и Какво искате да кажете – тук и сега?
Отговорите – както в писмена форма, така и чрез рисунки – отправиха ясни послания за потребностите, правата и мечтите на децата и напомниха на възрастните, че детският глас трябва да бъде чуван и вземан предвид. Основната идея на събитието бе да насърчи детското участие, себеизразяването, самоувереността и активната гражданска позиция на децата и младежите.