16 февруари 2016г.
Националният омбудсман Мая Манолова направи внезапна проверка на затвора при посещението си във Варна днес. Тя се запозна на място с отношението към лишените от свобода, възможностите им за труд, мерките за закрила, материалните условия и медицинското обслужване.
До омбудсмана постъпиха сигнали за високи цени в затворническите лавки и на телефонните разговори, на които имат право осъдените, обяви по-късно пред журналисти Манолова.
„Притеснена съм от сигналите, които получих и те се потвърдиха, че цените в лавките и магазините в затворите, които се стопанисват от държавно предприятие „Фонд затворно дело“, са в пъти завишени от нормалните“, каза омбудсманът и показа касова бележка за закупена кока-кола от лавката на стойност 2,59 лв. „Същата кола в квартален магазин е с препоръчителна цена от 1,99 лв., т.е. тук има 30% надценка, което не е нормално за един затвор“, допълни общественият защитник.
По този повод тя ще напише препоръка към държавното предприятие „Фонд затворно дело”, което снабдява лавките, да намали цените и да не търси търговска печалба на гърба на лишените от свобода.
По думите на омбудсмана много от затворниците искат да се трудят, защото така облекчават престоя си зад решетките и получават доходи. Тя даде за пример ремонтираното общежитие в село Разделна, в което почти всички от настанените 133 затворници с по-леки присъди работят.
От общо 370 излежаващи наказанията си във варненския затвор, едва 70 се трудят в цех за гипсокартон. Мая Манолова ще поиска от Министерството на правосъдието да разреши разкриването на по-голям цех за обработка на ламарина, в близост до затвора.
„За целта обаче правосъдната министърка Екатерина Захариева трябва да разпише“, каза общественият защитник.
В затворите трябва да има само медицински кабинети, а затворниците да имат право да се лекуват извън тях, защото имат платени осигуровки, смята Манолова.
По-късно на срещата с кмета на Варна Иван Портних омбудсманът постави въпроса за изразходваните средства за ремонта на Двореца на културата и спорта. Повод за това стана жалба на местно сдружение до Мая Манолова срещу градоначалника, че не е представил на варненци информация за разходваните публични пари за стойността на обществената поръчка и извършените строително-монтажни работи. Кметът Иван Портних пое ангажимент до две седмици информацията да бъде качена на сайта на общината.
По две жалби средно на ден постъпват от Варна в деловодството на националния омбудсман, съобщи общественият защитник пред местните медии във Варна.
Най-често гражданите от морската столица се оплакват от проблеми, свързани с местното електроразпределително и ВиК дружество.
"Това е нормално, защото и двете дружества са монополисти", коментира Манолова. Друга голяма част от жалбите са свързани с мобилните оператори, обясни още тя.
По-късно омбудсманът, заедно със стотина собственици на казани за ракия посети един от специализираните малки обекти за дестилиране в с. Тополи, затворен заради промените в Закона за акцизите и данъчните складове.
"Аз съм убедена, че те удрят по малкия бизнес и на практика ви обричат на фалит. Затова още м.г. дадох промените на КС. Надявам се, че справедливостта ще възтържествува и старото положение ще се върне", обърна се към казанджиите Мая Манолова.