16 март 2016г.
„Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания е ключова.“ Това каза заместник-омбудсманът Диана Ковачева на международната конференция „Правоспособност и достъп до правосъдие на хора с интелектуални затруднения“.
Форумът се организира от Националния алианс за социална отговорност в партньорство с Българската асоциация на лица с интелектуални затруднения, Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания, Проект AJuPID, Министерството на правосъдието и Министерството на труда и социалната политика.
„Нуждата от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания е осезаема. Независимо, че вече съществуват сериозен брой документи в защита на правата на хората с увреждания и интелектуални затруднения, те се нарушават често, включително и достъпа им до правосъдие“, подчерта заместник-омбудсманът.
Ковачева отбеляза, че документът не създава нови права, но инициира важни подкрепящи мерки и забранява дискриминацията на хората в неравностойно положение.
Заместник-омбудсманът обърна внимание, че хората с увреждания са във фокуса на институцията на омбудсмана. Тя припомни, че миналата седмица националният омбудсман Мая Манолова е препоръчала на министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин организациите на хората с увреждания да бъдат включени в изработването на Концепцията за медицинската експертиза и работоспособността.
„Убедени сме, че организациите, представляващи хората с увреждания трябва да присъстват на тези дискусии и част от нашата препоръка се отнася и до необходимостта за удължаване на абсурдно краткия срок за предприемане на промени в законодателството, отнасящо се за хората с увреждания. Надавам се, че тази препоръка на омбудсмана ще бъде взета предвид“, посочи Ковачева.
„От името на институцията на омбудсмана настояваме за спешно приемане на Законопроекта за физическите лица и мерките за подкрепа, както и осигуряване възможността конвенцията да бъде прилагана реално и ефективно“, категорична бе Диана Ковачева.