Заместник-омбудсманът доц. д-р Диана Ковачева изнесе публична лекция на тема „Международни правни стандарти за противодействие на корупцията“ пред студенти от УНСС в рамките на Академия „Антикорупция“.
„В противодействието срещу корупцията са ангажирани законодателната, изпълнителната и съдебната власт, Сметната палата, омбудсманът, държавната администрация, медиите, гражданското общество, частният сектор и политическите партии“, каза доц. Ковачева пред аудиторията.
Гражданите, подчерта тя, които сигнализират, са важна част от битката с подкупността, но липсва закон за тяхната защита.
„Подкупността не може да бъде изкоренена, но може да бъде ограничена. През последните години в това отношение у нас бяха предприети действия за противодействието срещу нея със създаването на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемането на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), изработен беше нов Закон за борба с корупцията, както и Етичен кодекс на служителите в администрацията“, посочи зам.-омбудсманът.
Въпреки това обаче индексът за възприятие на корупцията на България през 2018 г. е 42 пункта, като с това страната заема 77 място в световната класация. В рамките на регионалната класация на държавите-членки на Европейския съюз страната ни продължава да заема последно място (средната стойност на индекса за ЕС е 64,6).